BLOG

28 mar 2024

Od przyszłego roku przedsiębiorstwa w Niemczech muszą przygotować się na rewolucję w księgowości – e-faktury stają się obowiązkowe.

  • Niemieckie prawo podatkowe

E-Faktury: Obowiązkowe od przyszłego roku

W ramach ustawy o możliwościach rozwoju (Wachstumschancengesetz), firmy w Niemczech wkrótce będą zobowiązane do wystawiania i wysyłania faktur drogą elektroniczną, do innych firm z siedzibą w Niemczech, w sektorze business-to-business (B2B). Stawia to nowe wyzwania przed przedsiębiorcami, dostawcami oprogramowania oraz doradcami podatkowymi.

Zwalczanie Oszustw w Podatku VAT

Wprowadzenie obowiązku elektronicznego fakturowania to kluczowy krok w zwalczaniu oszustw związanych z podatkiem VAT, w Niemczech. Ustawodawca tworząc ten obowiązek, przygotowuje grunt dla przyszłego wprowadzenia cyfrowego systemu raportowania, który ma umożliwiać weryfikację faktur w czasie rzeczywistym. Wprowadzenie tego systemu planowane jest na rok 2028.

W kontekście tych zmian kluczowa staje się nowa definicja e-faktury. Od 1 stycznia 2025 r. e-faktura będzie odróżniana od innych form faktur, takich jak faktury papierowe czy inne formaty elektroniczne. E-faktury podlegać będą określonym wymaganiom technicznym i strukturalnym, zgodnie z europejską normą EN 16931. Aktualne wersje formatów powszechnie stosowanych w Niemczech dla celów tej normy to ZUGFeRD i XRechnung.

Kogo dotyczy obowiązkowe E-fakturowanie?

Nowy system fakturowania dotyczy firm z siedzibą w Niemczech, które w transakcjach B2B dostarczają towary lub usługi firmom w Niemczech. Co ważne: samo zarejestrowanie się jako podatnik VAT w Niemczech, bez siedziby, miejsca zamieszkania lub miejsca stałego pobytu nie powoduje obowiązku wystawiania faktur w formie elektronicznej.

Wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania od 1 stycznia 2025 r.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1. stycznia 2025 r. Do tego czasu firmy muszą spełnić wszystkie wymagania techniczne i być w stanie obsługiwać faktury w nowym formacie elektronicznym.

Jakie kroki należy podjąć?

Obowiązek e-fakturowania może być wyzwaniem dla wielu firm, ale jednocześnie otwiera nowe możliwości i usprawnia procesy księgowe. Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie wprowadzić odpowiednie rozwiązania i procesy w Państwa firmie. Kluczowy jest tu kontakt z dostawcami oprogramowania, którzy pomogą zaplanować niezbędne kroki.

Jako kancelaria podatkowa również jesteśmy gotowi służyć Państwu pomocą i wiedzą w zakresie wprowadzania e-fakturowania. Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w tym procesie, zachęcamy do skorzystania z naszych usług, które obejmują m.i. ocenę przygotowania obecnego oprogramowania do spełnienia wymagań e-fakturowania oraz doradztwo w zakresie procedur i wymogów prawnych dotyczących tego procesu.