BLOG

29 sty 2021

Dlaczego warto założyć spółkę transportową w Niemczech i dlaczego niejeden z przewoźników będzie do tego de facto zmuszony. 

  • Niemieckie prawo transportowe
  • Polski Prawnik Adwokat Kancelaria Niemcy

(Foto von 500photos.com von Pexels)

Wprawdzie dyskusje na temat Nowego Pakietu Mobilności już mocno ucichły, jednak nie zmienia to faktu, że jego zapisy weszły w życie i krok po kroku coraz bardziej będą dawały się we znaki polskim przewoźnikom. Mowa tu głównie o konieczności periodycznych powrotów pojazdów do swojej bazy, powrotów kierowcy do siedziby przewoźnika bądź do domu oraz – co głównie odczują ci przewoźnicy, którzy wykonują kabotaż – zasada tzw. „Cooling-off”. 

Dotychczasowe ograniczenia „3 w 7”, czyli trzy operacje kabotażowe po dokonaniu międzynarodowego przewozu w okresie siedmiu dni, zostaną jeszcze dodatkowo utrudnione o tzw. 4-dniowe schładzanie, czyli prostymi słowami: zakaz ponownego wykonywania operacji kabotażowych w danych kraju na okres 4 dni. Finalnie wykrywalność (niedozwolonych) operacji kabotażowych może ulec znacznemu zwiększeniu, gdyż tachografy najnowszej generacji automatycznie będą zapisywały miejsca, w których znajdował się pojazd i godzinę o której przekraczał jaką granicę. Przewoźnicy, którzy dotychczas starali się bronić argumentem, że nie posiadają kompletu dokumentów – a co za tym idzie można im udowodnić np. tylko jedną niedozwoloną operację kabotażową – będą mieć znacznie słabsze karty. Kary za niedozwoloną operację kabotażową wynoszące między 1.250 a 2.500 EUR za każde poszczególne wykroczenie, mogą więc być znacznie bardziej bolesne. Nie wspominając już o tym, że niemiecki ustawodawca ma również możliwość zwiększenia wysokości tych kar, czego domagają się niemieckie związki przewoźników. 

Zmiany dotyczące nowych regulacji przeprowadzania kabotażu oraz zmiany dotyczące obowiązku posiadania tachografów najnowszej generacji będą wchodzić w życie dopiero od lutego 2022 roku. Termin, który początkowo wydawał się być bardzo odległy jest już bliski i wynosi poniżej roku. Uwzględniając fakt, że założenie oddziału albo osobnej firmy transportowej w Niemczech i pozyskanie na nią licencji transportowej może potrwać łącznie między 4 a 6 miesięcy, pozostaje mało czasu na rozmyślanie nad tym krokiem. 

Niezależnie od kwestii ograniczeń wynikających z nowego Pakietu Mobilności warto przemyśleć założenie spółki transportowej w Niemczech również z innych powodów. Niemcy to stabilny rynek, który położony jest w środku Europy. Posiadając firmę w Niemczech można partycypować w niemieckich programach finansowania firm, w tym tych stworzonych na potrzeby ratowania firm od skutków pandemii badź takich dotyczących finansowania pojazdów o napędach ekologicznych. Finalnie można liczyć również na to, że niemieccy czy europejscy zleceniodawcy prędzej zapłacą wyższą stawkę kilometrową spółce z Niemiec aniżeli z innych państw.


Sprawdź pełną ofertę Kancelarii

Autor

Miłosz Trojan

adwokat (adwokat niemiecki) - Rechtsanwalt - Vokietijos advokatas

linkedinLogo