BLOG

20 sty 2020

FAQ – elektroodpady

  • E-Commerce
  • Polski Prawnik Adwokat Kancelaria Niemcy

(Foto von Matthias Zomer von Pexels)

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na często powracające pytania dotyczące zastosowania niemieckiej Ustawy o wprowadzaniu do obrotu, wycofywaniu z obrotu i przyjaznej dla środowiska utylizacji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (dalej ElektroG), która została znowelizowana w maju 2019.

  1. Czy produkty posiadające oświetlenie ledowe podlegają ustawie ElektroG?

Tak, § 3 nr 1 ElektroG definiuje urządzenia elektryczne jako urządzenia, których działanie jest uzależnione od zasilania prądem elektrycznym lub polem elektromagnetycznym oraz urządzenia do wytwarzania, przesyłu oraz pomiaru prądu i pól elektromagnetycznych, przeznaczone do użycia przy napięciu znamionowym nieprzekraczającym 1 000 woltów dla prądu zmiennego i 1 500 woltów dla prądu stałego. Lampy jako urządzenia służące wytwarzaniu światła podlegają pod ElektroG i należą do 3 kategorii produktowej (por. § 2 ust. 1 nr 3 w zw. z § 3 nr 14 ElektroG). Wyjątkiem objęte zostały tradycyjne żarówki i lampy halogenowe (por. § 2 ust. 2 nr 3 ElektroG).

  1. Czy produkty typu kable, przewody również podlegają ustawie ElektorG?

Tak, również tego typu tzw. „pasywne sprzęty’’ podlegają od 01.05.2019 pod ElektroG i muszą być zarejestrowane przed wprowadzaniem do obrotu w Stiftung Elektro-Altgeräte Register (w skrócie EAR), czyli Fundacji prowadzącej Rejestr Zużytego Sprzętu Elektrycznego. Wyjątek stanowią elementy składowe innych sprzętów, czyli np. kabel sprzedawany na metr. Przykładami tzw ‘‘pasywnego sprzętu‘‘ według informacji na stronie EAR (https://www.stiftung-ear.de/de/herstellerbevollmaechtigte/geraetezuordnung/passive-geraete) są kabel antenowy, kabel audio, kabel DisplayPort, kabel HDMI, bęben kablowy, kabel zasilający, kabel LAN, kabel sieciowy, kabel do podłączenia telefonu, kabel USB, wtyczka USB, czy przedłużacz.

  1. Czy jeśli oferowany produkt można zakwalifikować jako urządzenie elektroniczne, ale zestaw nie zawiera dołączonej baterii, to czy również podlega on pod ElektroG. Czy w takim wypadku w ofercie musi być umieszczana informacja o recyklingu?

Tak, jest to urządzenie elektryczne/elektroniczne, gdyż zgodnie z definicją zawartą w § 3 nr 1 ElektroG decydującym jest czynnik, czy urządzenie do działania potrzebuje prądu. Producent ma obowiązek udzielenia odbiorcom następujących wskazówek, których w przypadku sprzedaży online należy udzielić w opisie produktu:

  • miejsce zbiórki towarów stworzone przez producenta,
  • informacje dotyczące odpowiedzialności użytkownika za usunięcie danych osobowych z urządzeń, które mają zostać wyrzucone,
  • znaczenie symbolu przekreślonego kosza na śmieci,
  • informacje dotyczące okoliczności, że posiadacz zużytego produktu elektronicznego ma obowiązek oddania go do utylizacji poza systemem wywożenia odpadów domowych, zaś stare baterie i akumulatory niewbudowane trwale do urządzenia należy oddzielić od urządzenia przed oddaniem do utylizacji,
  • numer WEEE producenta (w opisie produktu i na fakturach)

Ponadto w przypadku sprzedaży sprzętów w zestawie z bateriami istnieje obowiązek zorganizowania odbioru baterii w magazynie wysyłkowym sprzedawcy internetowego, o ile należały lub należą do asortymentu sprzedawcy, niezależnie od okoliczności, czy konsument zakupił baterie akurat w sklepie internetowym sprzedawcy. Zakazane jest natomiast oferowanie baterii, których sprzedawcy nie zgłosili w Federalnym Urzędzie ds. Ochrony Środowiska (niem. Umweltbundesamt).

Sprzedawca internetowy musi udzielić następujących wskazówek w dobrze widoczny i czytelny sposób bezpośrednio w opisie produktu lub pisemnie w załączeniu do produktu:

  • możliwość bezpłatnego oddania zużytych baterii w miejscu sprzedaży,
  • informacja o tym, że użytkownik końcowy jest zobowiązany do oddania starych baterii oraz
  • znaczenie przekreślonego kosza na śmieci, jak również znaczenie symboli chemicznych Hg, Cd, Pb (§ 17 ust. 3 BattG)
Autor

Jolanta Krzemińska

adwokat niemiecki - Rechtsanwalt - Vokietijos advokatas

linkedinLogo